מהנדס קונסטרוקציה

מבנה יציב זה מבנה בטוח! אל תסתפקו באיש מקצוע בינוני!

מהנדס קונסטרוקציה
תמונה: freepik

לכל מבנה יש קונסטרוקציה, שמעניקה לו את צורתו ואת החוזק המבני שלו. מהנדס קונסטרוקציה הוא איש מקצוע, מהנדס בניין, בעל התמחות בתכנון ופיקוח על בניית קונסטרוקציות למבנים. זהותו של מהנדס הקונסטרוקציה יכולה להכריע את חוזקו המבני של הבית שלכם, ולכן כדאי וחשוב לבחור את האיש הנכון.

מתי חשוב במיוחד להשקיע בבחירת מהנדס קונסטרוקציה?

הנדסת קונסטרוקציה הוא מקצוע שכיח בענף הבנייה, וישנם לא מעט מהנדסים המתמחים בתחום זה ויודעים להעניק את השירות המקצועי הנדרש ברמה הנדרשת. העובדה היא שכל הבתים בישראל עומדים על תילם, וברובם המכריע של המקרים אין כל סיכון במגורים בהם, אלא אם מדובר במבנים ישנים שבאורח טבעי הולכים ונשחקים עם הזמן. יחד עם זאת, רמת המומחיות של מהנדס קונסטרוקציה באה לידי ביטוי בעיקר באזורים בהם ישנם אתגרים בייצוב מבנה על גבי הקרקע, בשל מאפייני הקרקע.

כך למשל, באזור הנגב והערבה, שם האדמה היא אדמת לס, חווים בתים רבים תזוזה קבועה של קירות המבנה באופן שגורם לסדקים, לעיתים משמעותיים ולעיתים בכל קירות המבנה. מן הסתם, ישנה מגבלה לגבי היכולת של הטכנולוגיה הקיימת לייצב בית על גבי אדמה שזזה כל הזמן בהתאם למידת הלחות שלה, אך מהנדס קונסטרוקטור מקצועי, שגם מכיר את האזור ואת האתגרים שהוא מציב, יכול לייצב את הקונסטרוקציה הטובה ביותר לתנאים הקיימים, ולאפשר בניית מבנה יציב וחזק לאורך שנים. גם במבנה כזה עלולים להיווצר סדקים עם הזמן, אך הם יהיו מעטים הרבה יותר וקטנים הרבה יותר, והחשוב מכל, הם יהיו ברי תיקון.

מהם מרכיבי התפקיד המרכזיים של מהנדס קונסטרוקציה?

מהנדס קונסטרוקציה אחראי על כל נושא הבטון ויציקת הבטון במבנים, ועל תכנון הקונסטרוקציה למבנים. לאחר שהאדריכל בונה תכנית אדריכלית ראשונית, בוחן הקונסטרוקטור את התכנית, ומשלב בתוכה את עמודי התמך, קירות התמך, מיקום היסודות וכן הלאה. אך ורק כאשר התכנית חתומה על ידי מהנדס קונסטרוקציה מוסמך  ודיף שיהיה גם קונסטרוקטור מומלץ, ניתן להמשיך הלאה ולהוציא אותה אל הפועל. בהמשך הדרך, אחראי הקונסטרוקטור על כל שלב יציקת הבטון. עליו לוודא שהבטון הוא באיכות הנדרשת, באמצעות בדיקות שמבוצעות לבטון במעבדת בטון ייעודית, וכן עליו לפקח על כל תהליך יציקת הבטון, לבדוק את עובי מוטות הפלד, את ההצבה שלהם ואת הקשירה ביניהם, ולאחר מכן לפקח על יציקת הבטון עצמה. שוב, גם במקרה הזה, ניתן להמשיך הלאה עם בניית המבנה, אך ורק לאחר אישור של מהנדס קונסטרוקציה, כי הקונסטרוקציה נבנתה כנדרש.

מי יכול להיות מהנדס קונסטרוקציה?

קונסטרוקטור הוא מקצוע שכיח בענף הבנייה, ובהתאם לכך כל אדם המעוניין לעסוק במקצוע זה יכול לעשות זאת, ובתנאי שרכש את ההשכלה הרשמית הנדרשת, וקיבל את ההסמכה לכך. השכלה זו כוללת השלמה של תואר מהנדס בניין, ולאחר מכן מעבר תקופת התמחות במשרד קונסטרוקטורים מומחים. לאחר השלמת ההתמחות, על הקונסטרוקטור להוציא הסמכה ספציפית למקצוע זה, והוא יכול להתחיל לעסוק בתחום.

חשוב לזכור שקונסטרוקטור הוא תפקיד עם המון אחריות ועם המון סמכות. בחירה במקצוע זה מחייבת גישה רצינית ואחריות יוצאת דופן בכל פרויקט, ועל אף שניתן לומר את זה על כל תפקיד בענף הבנייה, מהנדס קונסטרוקציה הוא אף תפקיד בו שני מרכיבים אלה הם קריטיים יותר.

מהנדס קונסטרוקציה הוא איש המקצוע שמתכנן ומפקח על תהליך הבנייה של הקונסטרוקציה, היסודות, הבטון וקורות הפלדה בבניית מבנים. בתחום הקונסטרוקציה ישנם תחומי התמחות שונים, כמו בנייה קלה, בנייה לגובה, בנייה פרטית וכן הלאה, ובכל פרויקט חשוב לבחור את איש המקצוע המתאים לפרויקט הספציפי.

תכנון קונסטרוקציה פלדהבשנים האחרונות, הולך וגובר השימוש במני פלדה המבוססים על קונסטרוקציות פלדה מתקדמות. בעולם, התופעה כבר נפוצה מאוד, בעיקר בארה"ב וביפן וכעת היא מתחילה להתרחב גם בישראל. מה הייחודיות של השיטה? מהי מטרתה? ואילו דגשים חשוב שיהיו בכל נושא תכנון קונסטרוקציה פלדה? מומחי 'סטטיקה הנדסה' עם התשובות לטרנד המתפתח.

תכנון קונסטרוקציה פלדה – יתרונות הפלדה

עד לפני זמן לא רב, הקונסטרוקציה של בתים ומבנים, אשר תפקידה היה להיות היסוד של המבנה וזו השומרת על יציבותו הייתה עשויה מבטון. בשנים האחרונות, יותר ויותר מבנים מוקמים על בסיס קונסטרוקציית פלדה, כדי לנצל את יתרונותיה, מעבר להשגת העמידות והיציבות של המבנה. את יתרונות אלו ניתן לפרוט ל- 3 סוגים עיקריים:

הליכי התכנון וההקמה בפועל של השלד, מהירים הרבה יותר מאשר מבני בטון. בנוסף, הם יכולים להיות גם זולים הרבה יותר מאשר השימוש בבטון. בנוסף,  משקלם של קורות הפלדה, נמוך מזה של הבטון, כך שניתן לשלב אותם כתוספת על מבנים קיימים, תוך תכנון נכון שאינו פוגע ביציבות המבנה המקורי.

יתרון נוסף, שלמזלנו, לעת עתה עוד לא נבחן בישראל, הוא רמת עמידותם הגבוהה יותר של קורות הפלדה בהתרחש רעידת אדמה. על פי הנתונים, קורות הפלדה מגיבות טוב יותר מקורות בטון קשיחות לתזוזות וללחץ המופעל עליהם. זו גם הסיבה כי ביפן, ארץ בה רעידות האדמה תכופות, נעשה שימוש בקונסטרוקציית פלדה במבנים רבים.

שימושים  ותכנון בקונסטרוקצייה פלדה

כאמור, שיטת הבניה בקונסטרוקציית פלדה הלכה ותפסה תאוצה בשנים האחרונות והיא מיושמת במגוון פרויקטים, גדולים כקטנים. רוב המבנים הבנויים פלדה הם מבני תעשיה גדולים, שם היתרונות של קלות ומהירות הבניה כמו גם העלות הפחותה מול החלופות השונות, יותר באים לידי ביטוי. במיוחד מסייעת העובדה שקורות הפלדה מאפשרות מרווח רחב יותר בין עמודי התמך ולכן שטח תפעול גדול יותר. כך גם המקרה בעולמות הבניה הקלה, שלדי הפלדה נפוצים מאוד.

תחום נוסף בו עושים שימוש בקונסטרוקציית פלדה, הוא שילובם לצד הבניה המסורתית בבטון. ניתן לראות זו בבניית בתים רבי קומות, שם הפלדה מסייעת לבטון ומשולבת לצידו, על מנת להעניק חוזק וחוסן נוסף למבנה. גם בבתים פרטיים מתרחבת המגמה של שילוב הפלדה עם הבטון, במיוחד  עבור חיזוק המבנה הקיים, בעת הוספתה של אלמנטים ופרטי בניה נוספים, חיצוניים ופנימיים כאחד. דוגמה לכך יכולה להיות הוספת מרפסת, מחסנים הוספת קומת גלריה בתוך הבית ועוד.

גם בעת שיפוץ של מבנים ישנים, במיוחד כאלו בהם יש התפוררות של עמודי הבטון הוותיקים, נראה שימוש בקורות הפלדה, כאשר הם יעטפו את עמודי הבטון ולעיתים על גבם יצקו בטון חדש.

תכנון קונסטרוקציה פלדה – איכות ומקצועיות

כדי להיות בטוחים שקונסטרוקציית הפלדה אכן ממלאת את תפקידה, יש לעשות שימוש בקורות פלדה איכותיות ביותר, העומדות בתקנים הגבוהים ביותר. אך לא פחות חשוב מכך, הוא לבצע תכנון קונסטרוקציית פלדה ברמה הגבוהה ביותר ולא "לזרוק" אותם היכן שבא לנו.

למעשה, תכנון קונסטרוקציה פלדה הוא מלאכת מחשבת הנדסית, מורכבת ומסובכת. גם האחריות על מהנדס קונסטרוקציה רבה, שכן הוא נדרש לספק בטיחות ויציבות למבנה כולו וכן לאנשים העומדים לשהות בו. לכן יש גם חשיבות רבה לכך, שהקונסטרוקטור ישתלב בתהליך התכנון כבר משלביו הראשונים, בצמוד לעבודת האדריכל. יחדיו הם יכולים לנפק תוכנית הנדסית אשר מציגה את הנראות והפרקטיות, הנדרשים מצדו של האדריכל ואת תרגומם הבטוח לכדי בניה בפועל- כחלק מעבודת הקונסטרוקטור.

חשוב להבין, לא כל רופא מבין בהכל וגם לא כל קונסטרוקטור המתמחה בבטון, טוב ככל שיהיה, ידע לעבוד בצורה טובה בכל הנוגע לתכנון קונסטרוקציה פלדה. לכן יש להקפיד כי המשרד אתו התקשרתם, מעסיק אנשי מקצוע המיומנים בתכנון קונסטרוקציה פלדה.

'סטטיקה הנדסה' הינה חברת הנדסה מקצועית, מיומנת ומובילה. צוות המהנדסים והקונסטרוקטורים של החברה בעל נסייון רב ומתמחה בכל סוגי הקונסטרוקציות, ותיקות, מסורתיות וחדשניות.

אז מה היה לנו בכתבה:
סטטיקה הנדסה
סטטיקה הנדסה

בתהליך של בניית בית חדש ואפילו בפרויקט שיפוץ הנוגע בשלד המבנה, אתם חייבים מעורבות של מהנדס קונסטרוקטור, שעליו לא תוכלו לוותר
בשום פנים ואופן, על פי חוק. כדי שלא תצטרכו לקבל החלטות בתחום שאין לכם שום מושג
בו, עשינו את כל הבדיקות הנדרשות עבורכם וגם יש לנו המלצה חד משמעית עבורכם –
סטטיקה הנדסה קונסטרוקטור.

חברת סטטיקה הנדסה מספקת מזה שנים
ארוכות שירותים הנדסיים לענף הבניין ובמיוחד בתחום הקונסטרוקציות ושלד מבנים.
החברה מעסיקה שורה של מהנדסי בניין בעלי הסמכה של קונסטרוקטורים מורשים ומלווה
פרויקטים גדולים כקטנים בכל רחבי הארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!